WiMAX – czy ma jeszcze perspektywy?

WiMAX – czy ma jeszcze perspektywy?
autorem artykułu jest Magdalena Stachula

Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku nastąpi rozstrzygnięcie jaka technologia zwycięży w bezprzewodowych systemach 4G. W łączności bezprzewodowej zdefiniowano pojęcie Sieci Czwartej Generacji – 4G. Sieć 4G powinna zapewniać transmisje mobilne o przepływności 100 Mb/s i stacjonarne 1 Gb/s. Rozwój mobilnych technologii w kierunku 4G biegnie obecnie dwiema drogami: WiMAX i LTE.

060809_wimaxWiMAX jest technologią bardziej zaawansowaną, jeśli chodzi o wdrożenia. Jednak brak jej dużego marketingowego sukcesu, który skłoniłby producentów do uruchamiania produkcji nowych, tańszych urządzeń.

Koncepcja zbudowania ogólnoamerykańskiej sieci 4G w oparciu o WiMAX, forsowana najpierw przez firmę Sprint, a następnie jako wspólne przedsięwzięcie z Clearwire, napotyka na ciągle trudności. Mimo poniesionych nakładów rzędu 3 miliardów dolarów, do tej pory usługę uruchomiono jedynie w dwóch ośrodkach: Baltimore i Portland. W tym roku zapowiadane jest dołączenie 10 miast, jednak znowu powstają przeszkody. Pod koniec ubiegłego roku z prac nad technologią WiMAX zrezygnował Alcatel – Lucent, w styczniu nad rozwojem mobilnych urządzeń WiMAX przestała pracować Nokia. Zdaniem wiceprezesa Nokii Anssi Vanjoki technologia LTE jest bardziej przyszłościowa.

LTE (Long Term Evolution) – to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej o zapowiadanej przepływności 100 Mb/s. Standard ten został już przyjęty jako podstawa sieci 4G przez: AT&T, Telstra, Vodafone, China Telecom, T-Mobile i Verizon.

W styczniu tego roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Ericsson i TeliaSonera o uruchomieniu komercyjnej sieci LTE w Sztokholmie. Na początku lutego Motorola uruchomiła w Swindon w Wielkiej Brytanii pierwszą testową sieć telekomunikacyjną pracującą w technologii LTE (4G).

Na targach CeBIT 2009 jedynym eksponatem dotyczącym technologii LTE
był … plakat na stoisku Alcatela. Brak środków na nowe inwestycje może
wstrzymać zarówno rozwój WiMAX, jak i LTE.

Obrazek

DIPOL, Krakówwww.dipol.com.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Related posts

Top